Gryf to element sztangi w formie pręta, przeznaczony do podtrzymywania obciążników. To podstawowy element każdej amatorskiej siłowni, dlatego warto zainwestować w produkt lepszej jakości. Kiedy warto zdecydować się na gryf łamany? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w treści niniejszego wpisu.
Gryf prosty i łamany – w jakim standardzie?
Zanim zdecydujesz się na zakup gryfu, zapoznaj się z charakterystyką standardów wykonywania sztang. Na początek warto wspomnieć o modelu olimpijskim. To sprzęt używany w przypadku dużych ciężarów podczas igrzysk. Sztangi olimpijskie są zakończone obrotowymi tulejami, które pozwalają zredukować inercję. Fakt ten gwarantuje sportowcowi większy komfort i redukuje ryzyko wystąpienia kontuzji.
Z kolei zwykła sztanga posiada z reguły gwintowanie na obciążniki oraz dokręcane zakończenie, które umożliwia zsunięcie ciężarów. Poszczególne gryfy mogą mieć różną długość, średnicę i kształt. Niektóre modele posiadają też zabezpieczenia anty poślizgowe, ułatwiające ćwiczenia.
Jakie są zalety gryfu łamanego?
Gryf łamany posiada wygiętą pod odpowiednim kątem metalową rurkę. Specyficzna konstrukcja sprawia, że przy regularnych ćwiczeniach można szybciej uzyskać oczekiwany rezultat. Gryfy łamane zdecydowanie bardziej angażują mięśnie. Warto też dodać, że im większy kąt łamania ma sztanga, tym lepsze wyniki treningów. Mowa tu o wygięciu, które zwykle wynosi od 30 do 45 stopni.
Gryf łamany można wykorzystywać zarówno na siłowni, jak i w domu. To produkt szczególnie polecany osobom, które chcą budować siłę i wielkość swoich bicepsów i tricepsów. Wykorzystywanie ich niweluje ryzyko kontuzji w tych miejscach. Osoby początkujące mogą korzystać z gryfów łamanych o lekkim stopniu zgięcia. To zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ tego typu modele zapewniają równie intensywny trening, ale nie niosą za sobą ryzyka przeciążenia.
Jak ćwiczyć z gryfem łamanym?
Tego typu sztanga ma wiele zastosowań. Najpopularniejszym są przysiady powtarzane w kilku seriach. Gryfy łamane można wykorzystywać również w pozycji leżącej. Często osoby początkujące stosują też metodę wyciskania na siedząco albo realizują tzw. martwy ciąg. Ten drugi angażuje pracę ud i dołu pleców, co w dłuższej perspektywie sprzyja pięknie zarysowanym mięśniom.
Ćwiczenia z wykorzystaniem sztangi łamanej to idealne rozwiązanie nie tylko dla profesjonalistów. Chcąc korzystać z tego typu produktu, warto jednak zacząć od prostych ćwiczeń, aby zminimalizować ryzyko przeciążenia.