Pustynie w Polsce!

Pustynie kojarzą nam się przede wszystkim z Afryką – i nie jest to w żadnym stopniu błędne, bowiem to właśnie tam znajduję się największa pustynia świata, która swym zasięgiem pokrywa miliony kilometrów kwadratowych. Mało kto o tym wie, ale Polska w swym barwnym i rozmaitym terenie również poszczycić się może pustyniami. Oczywiście, nasze pustynie w porównaniu do Sahary to jedynie niewielkie ziarenko w morzu piasku.

Pustynia Błędowska.

Jest ona położona na pograniczu wyżyny śląskiej oraz olkuskiej. Całkowita powierzchnia tej pustyni wynosi około 33 km kwadratowe, co sprawia, iż jest ona największą pustynią w całej Polsce. Kilka lat temu na jej terenie doświadczyć można było zjawisk typowych dla pustyń, a więc burz piasków czy słynnej fatamorgany. Obecnie wygląd tej pustyni uległ znacznej zmianie, głównie poprzez ingerencje człowieka.

Pustynia Borów Dolnośląskich.

Wyżej wspomniana pustynia Błędowska powstała we współpracy natury z działalnością człowieka. W przypadku pustyni Borów Dolnośląskich, za jej utworzenie odpowiada jedynie człowiek. Jak więc do tego doszło? Wszystkiemu winna jest działalność wojskowa, bowiem już od początku XX wieku w tym miejscu znajdowały się poligony wojskowe. Do 1945 roku pustynia Borów Dolnośląskich służyła przede wszystkim siłom niemieckim, a po przegranie Trzeciej Rzeszy w II Wojnie Światowej, teren ten przeszedł pod władanie wojsk radzieckich.