Chcesz czuć się przystojny/ piękna? Wystarczy robić tę jedną rzecz!

Żyjemy w kulturze, która celebruje smukłość i potępia otyłość.  U młodych kobiet strach przed otyłością pojawia się w okresie dojrzewania i utrzymuje się w wieku dorosłym, nawet wśród szczupłych, aktywnych kobiet. Choć to bardzo dobrze, że dążymy w dobrym kierunku i chcemy unikać niezdrowej otyłości, nie można też popadać w drugą skrajność i katować się zbyt restrykcyjnymi dietami, a już broń boże nie powinno się sięgać po wątpliwe, nieprzebadane suplementy.

Społeczeństwo cały czas wywiera na nas presję bycia idealnymi

Znowu – lekka presja jest okej, bo nas motywuje. Ale zbyt dużo presji – osłabia. Tak wynika również z badań ankiety czytelników portalu SalonStylu.pl. Często czujemy się więc nieatrakcyjni, mimo że wcale tacy nie jesteśmy. Mamy obniżony nastrój, w sumie bez powodu. Te obawy mogą powodować wzorce nadmiernego wysiłku fizycznego lub niedożywienia, które mogą mieć katastrofalne skutki zdrowotne.  Niewłaściwe spożycie pokarmu i wapnia może prowadzić do osteoporozy (rozrzedzenia kości), a niskie spożycie kalorii może przyczynić się do braku miesiączki (brak normalnych miesiączek), co poprzez obniżenie produkcji budulcowego kości hormonu płciowego estrogenu może zwiększyć  stopień zaawansowania osteoporozy.

Ekstremalne pochłonięcie szczupłością może również prowadzić do jadłowstrętu psychicznego i/lub bulimii, dwóch zaburzeń, które mogą powodować szereg rujnujących problemów fizycznych.

Korzystanie ze sportu może być ratunkiem!

Jaki jest najbardziej korzystny sposób dla młodych kobiet na lepsze postrzeganie własnego ciała i, miejmy nadzieję, zmniejszenie ryzyka wystąpienia anemii, anoreksji, bulimii i osteoporozy?

Zdaniem badaczy, uprawianie sportu jest jednym z najlepszych wzmacniaczy obrazu ciała.  Naukowcy przebadali 152 młode kobiety w wieku 11-17 lat, które uczestniczyły w programach letnich w USA, jak i Meksyku. Młode kobiety wypełniły kwestionariusze mające na celu uzyskanie informacji na temat postrzeganej wagi, obaw związanych z wagą, zachowań związanych z dietą, obrazu ciała i składników kształtujących obraz ciała.

Badacze zmierzyli również BMI (wskaźnik masy ciała) każdej młodej damy. Młode kobiety biorące udział w badaniu odzwierciedlały idolizację szczupłości w ich kulturze, tendencję do przeceniania swojej wagi, jeśli miały normalną wagę i zadowolenie, gdy były szczupłe. Na przykład kobiety, które uważały się za zbyt grube, w rzeczywistości miały zdrowy stosunek wagi do wzrostu.  Nastolatki, które miały wysoki obraz ciała, miały BMI poniżej normy.

Sport to zdrowie – fizyczne, ale i psychiczne

Zaangażowanie w sport wiązało się z poprawą obrazu własnego ciała.  Młode kobiety, które grały w większej liczbie drużyn sportowych, miały lepszy obraz ciała, w porównaniu do kobiet, które grały w kilku drużynach lub nie grały wcale.

Poza zaangażowaniem sportowym istotne znaczenie dla określenia obrazu ciała miał materiał, a nie częstotliwość wypowiedzi rodziców.  Oceny obrazu ciała młodych kobiet, które otrzymały negatywne komentarze od rodziców, były znacznie trudniejsze niż samooceny kobiet, które otrzymały pozytywne komentarze.

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety o wysokim obrazie własnego ciała raczej nie patrzyły poza siebie, aby określić swój wizerunek ciała;  wewnątrz byli w stanie uzyskać poczucie własnej wartości, które rozciągało się na ich wygląd fizyczny.

Dlaczego uprawianie sportu wpłynęło na obraz ciała?  Uważa się, że zaangażowanie w drużynę sportową może być źródłem dumy z powodu aprobaty rówieśników, rodziców i znajomych.  Młode kobiety biorące udział w badaniu również zgłosiły, że udział w zespole pomógł im poczuć, że ich ciała są „zdolne” i „kompetentne”.

Te pozytywne uczucia zdawały się generować umiarkowanie wysoki poziom zadowolenia z ich ciał.