Czy kosmetyki naturalne są dla nas dobre?

Większość z nas lubi oceniać różne rzeczy w sposób zerojedynkowy. Gdy już zaczynamy interesować się naturalną pielęgnacją ciała i włosów i wprowadzamy ją do swojej codzienności, nadchodzi taki moment, w którym tak bardzo się w niej zakochujemy, iż każdy bardziej chemiczny kosmetyk od razu spisujemy na straty i nawet nie chcemy na nic takiego patrzeć, a już na pewno nie myślimy o tym, by tego używać. Kosmetyki naturalne mogą działać bardzo dobrze, ale – o dziwo – nie zawsze zadziałają lepiej niżeli kosmetyki syntetyczne. Z pewnych powodów to właśnie te pierwsze produkty mogą okazać się dla nas… korzystniejsze. Nie rezygnujmy więc z nich tak po prostu dla zasady. Jeżeli w jakimś momencie tylko kosmetyk syntetyczny mógłby nam pomóc, to właśnie po niego powinniśmy sięgnąć, zamiast na siłę szukać dla niego jakiejś naturalnej alternatywy, która mogłaby się okazać nie dość dobra.

Kilka słów na temat kosmetyków naturalnych i syntetycznych

W temacie używania kosmetyków naturalnych i syntetycznych można sporo powiedzieć. Oczywiście musimy wiedzieć, że np. osoby borykające się z trądzikiem lub innymi problemami skórnymi muszą szczególnie uważać na dobór kosmetyków. Kosmetyki syntetyczne, występujące na rynku od lat, przechodzą przez sporą ilość badań, z czego te badania są zwykle bardzo szczegółowe. W żadnym wypadku nie jest tak, że producenci mogą robić sobie co chcą i wytwarzać preparaty z takich substancji, jakie tylko przyjdą im do głowy, a później przekonywać nas do ich cudownych właściwości. Kosmetyki są testowane pod różnymi względami, a w momencie gdy nie uda im się przejść przez wybrane testy, nie mogą one zostać wprowadzone do sklepów i nie mogą trafić do naszych domów. Te same zasady obowiązują zarówno naturalne kosmetyki, jak i kosmetyki syntetyczne. W teorii wygląda to więc tak, że preparat, który możemy kupić sobie w drogerii albo jakimkolwiek innym sklepie, nie powinien nam szkodzić.

Założenia teoretyczne często nie znajdują dla siebie uzasadnienia w praktyce, no bo przecież wszyscy na pewno mieliśmy już do czynienia z kosmetykami, które mimo iż miały działać świetnie, to wcale tak nie zadziałały, a tylko nam zaszkodziły. Najlepszym źródłem informacji na temat różnych produktów są dla nas nasze własne testy. Sami widzimy przecież wyraźnie, które kosmetyki naturalne nam służą, a które wręcz pogarszają wygląd naszej skóry albo wygląd naszych włosów.