Pierwszy tatuaż – co warto wiedzieć przed jego wykonaniem?

Powody, dla których robimy tatuaże, są różne dla wielu osób mają one większe, osobiste znaczenie, a dla innych są elementem mody czy wyrażania swojego charakteru. Aby tatuaż dobrze się prezentował, warto nie tylko wybrać doświadczone studio tatuażu, ale również dokładnie przemyśleć, w którym miejscu chcemy mieć wzór. Trzeba się też odpowiednio się do niego przygotować. Co powinny wiedzieć osoby, które zamierzają sobie zrobić pierwszy tatuaż?

Wybór miejsca na ciele: jakie najlepsze?

Wybór miejsca, w którym ma się pojawić pierwszy tatuaż, to bardzo istotna kwestia, którą należy starannie rozważyć. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę to, czy chcemy, aby tatuaż był wyeksponowany, czy może ukryty i dostępny jedynie dla nas.

Chcąc wykonać pierwszy w życiu tatuaż, warto przemyśleć jego umiejscowienie pod kątem bólu. Im grubsza skóra, tym odczuwalny dyskomfort powinien być mniejszy, jednak warto podkreślić, że w dużej mierze zależy to od indywidualnych predyspozycji. Miejsca, które można wziąć pod uwagę, to np. ramiona, uda czy łydki – okolice kostek czy nadgarstki zdecydowanie będą bardziej podatne na ból.

Oczywiście, wybór miejsca jest także w dużej mierze związany ze wzorem, który planujemy wytatuować. Chodzi tu nie tylko o sam rozmiar, ale również to, w jaki sposób tatuaż będzie w danym miejscu układał się w ruchu. Doświadczony tatuażysta na pewno doradzi, czy trafnie wybraliśmy dany obszar na skórze.

Jak przygotować się do tatuażu?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry przed tatuażem. Gdy miejsce, w którym ma się on pojawić, zostanie wybrane, należy zadbać o jego nawilżenie. W tym celu warto zakupić krem czy balsam nawilżający i stosować go już na kilka dni przed wizytą w studiu. Dobrze nawilżona i miękka skóra nie tylko sprawi, że wykonanie tatuażu będzie ułatwione, ale również pozytywnie wpłynie na proces jego późniejszego gojenia. Przynajmniej dzień przed wskazane jest też picie dużej ilości wody, która ma wpływ na nawodnienie organizmu, a tym samym na nawilżenie skóry.

Nie jest wskazane samodzielne golenie miejsca, w którym ma powstać tatuaż. Lepiej zostawić to tatuatorowi, który usunie włoski precyzyjnie, dbając o to, aby nie pojawiły się żadne zacięcia, które uniemożliwiłyby zrobienie tatuażu.

Krem do tatuażu i odpowiednia higiena

Pielęgnacja tatuażu to podstawa. Zwłaszcza w pierwszych dniach jest to niezwykle ważna kwestia, której nie powinno się lekceważyć. Warto pamiętać, że tusz to obca substancja, która może podrażnić skórę. Osoby, którym zależy na odpowiednim gojeniu się tatuażu, co w dużym stopniu związane jest też z jego późniejszym wyglądem, powinny korzystać ze specjalnych kosmetyków, stworzonych z myślą właśnie o tatuażach. Firma Neba w swoim asortymencie posiada szeroki wybór różnego rodzaju kosmetyków, w tym m.in. specjalny krem do tatuażu. Co bardzo ważne, oferowane przez nią produkty wyróżnia wysoka jakość potwierdzona certyfikatami i atestami. Te produkowane w Polsce kosmetyki są w 100% wegańskie, mają przyjemny zapach i co najważniejsze, są bardzo odżywcze dla skóry. Jakie kosmetyki ma kupić osoba, która chce odpowiednio zadbać o pielęgnację swojego tatuażu? Obowiązkowo powinna zaopatrzyć się w krem do tatuażu, pomocniczo może również stosować serum, masło oraz mydła.

Mając świeży tatuaż warto szczególną uwagę zwrócić na higienę rąk. Przez około 3-4 tygodnie od momentu jego zrobienia bardzo ważne jest, aby przed każdym dotknięciem umyć ręce. Chcąc przemyć miejsce na skórze, na którym znajduje się tatuaż, warto w tym celu użyć delikatnego mydła w piance, dostępnego w ofercie firmy Neba. Następnie należy tatuaż delikatnie osuszyć, nie pocierając skóry. Gdy będzie ona sucha, warto nałożyć krem do pielęgnacji tatuażu lub balsam, który skutecznie nawilży podrażnioną skórę.

Każda osoba, która ma tatuaż, musi pamiętać, aby jednocześnie pozwolić skórze oddychać, ale także chronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogą ją podrażnić. Należy przede wszystkim nie opalać danego miejsca, a także nie drapać go ani nie pocierać. Stosowanie się do powyższych zasad znacząco wpływa na prawidłowe gojenie się tatuażu.