Złoty medalik – jak pielęgnować?

Złota biżuteria to ponadczasowy dodatek, który nigdy nie wyjdzie z mody. Złoto nie jest już tak drogie, jak niegdyś i stało się popularnym elementem biżuterii, na który każdy może sobie pozwolić niemal każdy. Niestety musimy zdawać sobie sprawę z tego, że złote medaliki mogą po pewnym czasie tracić swój naturalny i lśniący kolor i co gorsza złapać ciemny nalot, co wygląda nieestetycznie. Aby temu zapobiec, warto regularnie czyścić złoty medalik i stosować tylko sprawdzone metody, aby nie uszkodzić biżuterii.

Dlaczego złoty medalik może się zniszczyć?

Choć wydaje się, że złoto jest metalem trwałym i długowiecznym, to jednak i ono wraz z upływem czasu może ulegać pewnym przemianom, które wpływają na jego wygląd. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. W pierwszej kolejności na złoto negatywny wpływ ma wilgoć i zawarty w powietrzu dwutlenek węgla. W ich wyniku metal pokrywa się specyficzną powłoką i traci swój naturalny kolor oraz ciemnieje. Wynika to z obecności dwutlenku węgla w powietrzu. Złoto stopniowo traci swój blask i zmienia kolor poczynając od bladożółtego przez zielonkawy do czarnego. Dla złotego medalika niebezpieczny może być również kontakt z detergentami lub innymi kosmetykami. Zarówno kosmetyki, jak i detergenty mogą mieć negatywny wpływ na biżuterię. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiele stopów biżuterii reaguje z substancjami, które można znaleźć w detergentach i kosmetykach, co prowadzi do jej ciemnienia i zmiany koloru. Proces ten nie jest jednak nieodwracalny a odpowiednie środki czyszczące mogą przywrócić metalom szlachetnym blask i usunąć ciemny nalot.

Jak czyścić złoty medalik?

Złotą biżuterię w tym złoty medalik można czyścić ciepłą wodą wraz z łagodnym mydłem (bez dodatku detergentów) i miękką szczoteczką. Nie zaleca się do czyszczenia medalików ze złota używania pasty do zębów, sody oczyszczonej oraz innych środków ściernych. Aby usunąć zielonkawy lub ciemnoszary nalot należy opłukać medalik w ciepłej wodzie, wysuszyć go i wypolerować miękką, suchą i niepozostawiającą pyłu szmatką. Ciekawym sposobem na pozbycie się ciemnego koloru ze złota jest kąpiel w mocnym alkoholu np. w wódce. Trzeba umieścić biżuterię w szklanym pojemniku wypełnionym płynem i pozostawić na co najmniej 12 godzin. Jeżeli szczególnie zależy nam na utrzymaniu złotego medalika w dobrej kondycji, w razie potrzeby raz w roku możemy odwiedzić jubilera, aby przeprowadzić profesjonalne i w pełni bezpieczne czyszczenie ultradźwiękowe.

Jak bezpiecznie przechowywać złoty medalik?

Każdy okaz ze złota, w tym medaliki warto przechowywać oddzielnie. Dzięki temu nie będą się plątać i ocierać się o siebie, co może uszkadzać biżuterię. Jeżeli mamy taką możliwość warto używać do przechowywania indywidualnej torby plastikowej lub woreczków wykonanych z delikatnej tkaniny. Jeżeli korzystamy z medalika na co dzień powinniśmy pamiętać by, nie zostawiać go w łazience przez długi czas. Kontakt z detergentami i wysokim poziomem wilgoci przyspieszy utratę koloru i powstawanie nieestetycznego nalotu.