Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?

Wylegiwanie się nad przepiękną plażą w blasku promieni słonecznych, pod ręką zimny napój a dookoła cisza i spokój, dzięki czemu w końcu jesteśmy w stanie odpocząć od codziennych obowiązków i zmartwień. Niestety, wspaniałe pocztówki, wisiorki czy inne przedmioty to nie jedyne pamiątki, jakie możemy przywieźć ze sobą po powrocie. Często zdarza się, że wakacyjny wyjazd kończy się o wiele gorzej, a wszystkiemu winne jest słońce. Mowa tu więc o oparzeniach słonecznych, które są nie tylko kwestią czysto estetyczną, lecz niezwykle bolesną przypadłością, która wymagać może nawet wizyty u lekarza.

Oparzenia słoneczne – przyczyny i objawy.

Główną przyczyną pojawienia się oparzeń słonecznych jest, oczywiście, nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne. Na takie poparzenia są najbardziej narażone osoby o jasnej karnacji, a także dzieci i osoby starsze. Oparzenia słoneczne najczęściej objawiają się miejscowym zaczerwieniem, widocznym obrzękiem oraz bolesnością. W skrajnych przypadkach pojawić się mogą nawet bąble z płynną zawartością, tak, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych poparzeń.

Leczenie.

Leczenie jest uzależnione od stopnia oparzenia – w większości przypadków objawy ustępują samoistnie po kilku dniach. W drastycznych sytuacjach konieczne jednak będzie leczenie pod okiem odpowiedniego specjalisty – mowa tu o 3 stopniu poparzenia, gdzie dochodzi nie tylko do uszkodzenia samej skóry, lecz nawet nerwów. Oparzenia niewymagające interwencji medycznej, możemy leczyć samodzielnie – w tym celu najczęściej stosuje się specjalne maści zawierające takie substancje, jak witamina E czy allantoina.