Jak można pomóc pszczołom?

Wiosna jest już tuż za rogiem, dni robią się coraz cieplejsze i dłuższe – a przyroda powoli budzi się do życia. Za jakiś czas, a być może już nawet teraz, w naszych przydomowych ogródkach zauważymy pierwsze oznaki działalności pszczół. Są to nie tylko niezwykle pożyteczne istoty, ale wręcz niezbędne, by na ziemi zachowana została prawidłowa równowaga przyrody. Sytuacja pszczół nie jednak tak kolorowa, jak kwiaty, które zapylają. To właśnie pszczoły odpowiadają za zapylenie ponad 80% gatunków wszystkich roślin i drzew owocowych. Naukowcy i badacze z całego świata nie pozostawiają nam żadnych złudzeń – bez pszczół ludzkość zwyczajnie wyginie. Dlatego warto zrobić coś, by pomóc naszym pszczelim przyjaciołom.

Wesprzyj działania lokalnych pszczelarzy.

Pasieki pełne pszczół przynoszą pszczelarzom nie tylko dochód czy smakowity miód, ale w znacznym stopniu wpływają na zapylanie okolicznych roślin i kwiatów. Warto więc wesprzeć działania naszych lokalnych, certyfikowanych pszczelarzy zaopatrując się w sprzedawany przez nich miód.

Jeżeli możesz – sadź!

Jeżeli posiadasz swoją działkę, masz własny, przydomowy ogród czy nawet zwyczajny taras w bloku – stwórz tam pszczelą oazę. Szczególnie poleca się sadzenie takich kwiatów, jak nagietki, dalie, krokusy, wrzosy, słoneczniki, maki czy nawet kocimiętkę. Pszczoły gustują również w rozmaitych ziołach, takich jak lawenda, tymianek, czy rozmaryn.