Jak przygotować się na odwiedziny gości w domu?

Odwiedziny bywają czasem stresujące. W związku z tym warto odpowiednio wcześniej przygotować się na przybycie gości, aby spotkanie minęło w przyjemnej atmosferze. Poniżej znajduje się lista rzeczy, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę.

Miejsce przeznaczone na buty

Chodzenie w butach po mieszkaniu jest stylem amerykańskim, ale nie każdemu w Polsce to pasuje. Jeśli chcemy, aby goście zdejmowali buty i nie czuli się z tym źle, powinno być wydzielone miejsce lub szafka na ich przechowanie. Dobrym pomysłem jest również zaoferowania zamiennego obuwia domowego.

Łazienka pośród labiryntów

Chociaż nie zawsze można mieć na to wpływ, to łazienka powinna być łatwa do znalezienia. Oznacza to, że najlepszym dla niej miejscem będzie sąsiedztwo salonu lub głównego korytarza. Pozwoli to uniknąć niezręcznych momentów, gdy gość zmuszony jest do zaglądania przez każde drzwi w poszukiwaniach. A jeszcze gorzej, gdy do łazienki można przejść jedynie przez sypialnię gospodarzy.

Przygotowanie kolacji

Posiłki w domu powinny upływać w przyjemnej, przyjacielskiej atmosferze bez oficjalnych i formalnych zwyczajów. Dobrze jest, aby nie stawiać gościa w niezręcznej sytuacji wymagającej dogłębnej znajomości zasad savoir-vivre. Wystarczy podstawowe nakrycie do stołu bez oddzielnych sztućców do każdego rodzaju posiłku, takiego jak ryba, deser czy danie główne.

Oświetlenie w domu

Preferencje gości bywają różne, ale najlepszym sposobem na zapewnienie komfortu wszystkim jest zadbanie o odpowiedni poziom oświetlenia. Rolety, żaluzje czy zasłony nie powinny być zasłonięte w dzień, a po zmierzchu dobrze jest dopilnować, aby zapalona była każda lampa. Przyciemnione światło może tworzyć zbyt intymną atmosferę, w której nie każdy będzie się dobrze czuć.

Przewiew świeżego powietrza

Ciepłe wnętrze domu z unoszącym się aromatem drewna palonego w kominku zdecydowanie ma swój urok. Mimo to dobrze jest zadbać, aby mieszkanie przepełnione było świeżym powietrzem. Niektórzy goście mogą nie być przyzwyczajeni do tego specyficznego klimatu, a prośba o otworzenie okna sprawia, że atmosfera podczas spotkania robi się dość napięta.

Obrazy, dekoracje i sztuka

Ta kwestia ułatwia spotkania głównie gospodarzom. Zdobiąc dom na różne sposoby, dobrze jest umieć wytłumaczyć powody wybrania takiej, a nie innej aranżacji. Znajomość zawieszonych dzieł sztuki sprawi, że nie zapadnie krępująca cisza, kiedy gospodarz zostanie o nie zapytany przez gości.

Neutralna muzyka

Każdy ma swój gust muzyczny, który nie musi pokrywać się z upodobaniami gospodarzy. Mimo swojego uwielbienia do shanty heavy metalu, rocka czy disco polo dobrze jest puścić coś całkowicie neutralnego, co stworzy jedynie tło dla przyjemnego spotkania.

Zaniechanie natarczywości

Bycie dumnym ze swojego mieszkania nie jest niczym złym. Jeśli jednak temat remontu, wyboru materiałów czy aranżacji będzie nieustannie narzucany przez gospodarzy, to sytuacja szybko stanie się niezręczna.

Neutralna wysokość mebli

Dotyczy to w szczególności stołu i kanapy czy sofy. Jeśli gospodarze planują aktywne życie towarzyskie, to powinni zadbać o meble uniwersalne. Chociaż niskie meble są popularne w Japonii, to w Polsce nie są codziennym wyborem. Często mogą sprawiać problemy osobom starszym lub niepełnosprawnym.

Uzupełnienie zapasów w łazience

Przed przybyciem gości dobrze jest sprawdzić wszystkie łazienki i uzupełnić w nich zapasy papieru toaletowego. Stawianie osób odwiedzających w sytuacji, gdy muszą prosić o udostępnienie papieru, jest krępujące dla obu stron.

Porządek w mieszkaniu

Sprzątnięcie mieszkania przed wizytą jest rzeczą oczywistą. Po domu nie powinny panoszyć się części garderoby czy kurz. Jeśli jednak w wyniku nieprzewidzianej sytuacji zabraknie na to czasu, dobrze jest przynajmniej pobieżnie ogarnąć mieszkanie. Wystarczy odkurzyć podłogi i przetrzeć kurze, a niepotrzebne rzeczy schować w rzadko używanej szafie, skąd zostaną sprzątnięte po spotkaniu.