Niedoskonałości – jak z nim walczyć? Podpowiadamy

Z niedoskonałościami na twarzy musimy się mierzyć często od pierwszych dni naszego życia. Nie wszyscy mają z tym jednak przewlekły problem, a pojawiające się krostki na twarzy są bardziej wynikiem chwilowego wahania hormonów niż poważniejszej dermatozy. Niemniej jednak każdy taki problem powoduje zmniejszoną pewność siebie i gorsze samopoczucie. Na szczęście medycyna stale się rozwija i dzięki temu możemy przeciwdziałać niedoskonałościom, które występują najczęściej pod postacią trądziku. Jak zatem skutecznie zwalczać niedoskonałości? Podpowiadamy.

Skąd bierze się trądzik i jak go leczyć?

Leczenie długotrwałego, powracającego trądziku może być kłopotliwe i czasochłonne, a w przypadku najbardziej przewlekłych form może wymagać stałego kontaktu z lekarzem dermatologiem, co nie oznacza, że wszystkie osoby cierpiące z powodu trądziku potrzebują konsultacji medycznych. Większość osób, które zmagają się z trądzikiem, może sobie z nim poradzić, stosując kremy i tabletki na trądzik bez recepty, dostępne w każdej aptece.

Aby jednak zakupić odpowiednie produkty, warto wiedzieć, skąd powstaje i dlaczego pojawia się na naszej twarzy. Główną przyczyną tego typu są zmiany hormonalne, a także chroniczne zmęczenie oraz stres. Zmiany najczęściej lokalizują się głównie na twarzy lub plecach, rzadziej w innych miejscach na ciele. Są również trudniejsze w wyleczeniu stany zapalne, często wypełnione płynem surowiczym.

Przyczyny powstawania niedoskonałości

Trądzik powstaje w wyniku zapalenia gruczołów łojowych i niestety należy do chorób przewlekłych. Samo zapalenie może powstać na skutek kilku różnych czynników. Najczęściej jest konsekwencją nadmiernej produkcji łoju stymulowanej przez hormony w czasie rozkwitania. Łój wydostający się na powierzchnię skóry w niewielkich ilościach zapewnia jej odpowiednie nawilżenie oraz natłuszczenie.

W czasie zwiększonego wydzielania dochodzi jednak do zaczopowania przewodu, którym wydostaje się on na cerę. Takie miejsca są podatne na niekorzystne działanie bakterii, które mogą wywołać zapalenie. Najczęściej winnymi są bakterie Propioniobacterium acnes. Bytują one na ludzkiej skórze w sposób całkowicie naturalny. Namnożone w nadmiernych ilościach potrafią jednak wytwarzać substancje, które niszczą ściany gruczołów łojowych.

Jaki krem wybrać na zwalczanie niedoskonałości?

Jednym ze sposobów na zwalczenie niedoskonałości będą odpowiednie kremy oraz inne preparaty. Wpisując w wyszukiwarkę ceramidy krem do twarzy, możemy dowiedzieć się, że krem do twarzy z ceramidami pozwala na lepsze nawilżenie skóry. Jest to związane z całym mechanizmem utrzymywania wody w skórze i wpływem, jaki mają na niego ceramidy.

Świetnie sprawdzają się jako substancje zatrzymujące wodę, przez co odgrywają olbrzymią rolą we właściwym poziomie nawodnienia komórek, co jest istotne w przypadku zwalczania wyprysków. Każda osoba, której skóra naturalnie ma tendencję do utraty wody i przesuszania w trakcie trądziku wie, że bywa to nieprzyjemne uczucie. Niedoskonałości można jednak likwidować właśnie za pomocą nawilżania.

Czy krem z ceramidami można stosować przez cały rok?

Krem ceramidowy to bardzo pomocny kosmetyk o niezwykle szerokim działaniu, więc naturalnie pojawiają się wątpliwości, jak często można go stosować i czy niektóre pory roku nie wpłyną negatywnie na jego działanie. Nawet codzienne używanie kremu z ceramidami nie powinno dać żadnych negatywnych efektów, więc kuracja ceramidowa może zagościć u nas jako element stałej rutyny pielęgnacyjnej.