Opony całoroczne – czy są bezpieczne i godne uwagi?

Opony są niezwykle istotnym elementem każdego pojazdu – odpowiadają nie tylko za komfort jazdy, lecz – co najważniejsze – za nasze bezpieczeństwo na drodze. Z reguły każdy kierowca zmienia je przynajmniej dwa razy w roku – podczas sezonu letniego i zimowego. Na rynku możemy jednak spotkać opony, które przeznaczone są na cały rok. Te jednak nie cieszą się najlepszą opinią, a mimo to – nie brakuje ich zwolenników. Czy opony wielosezonowe są bezpieczne i warte naszej uwagi?

Czy opony całoroczne są gorsze od sezonowych?

Opony całoroczne muszą sprostać trudnym warunkom atmosferycznym, takim jak mróz, oblodzenie czy nagrzana od słońca nawierzchnia. Jest to więc zupełnie odmienna sytuacja, jeżeli porównać je do zimówek lub opon letnich – które przeznaczone są tylko i wyłącznie na jeden, konkretny sezon. Niestety, trudno jest spełnić te wszystkie warunki – toteż większość opon całorocznych zwyczajnie wypada gorzej w różnych testach jakości, jeżeli porównać je do sezonówek. Oczywiście, na rynku możemy natrafić na doskonałej jakości opony uniwersalne – jest to jednak kwestia zasobności naszego portfela.

Kto może skorzystać z posiadania opon uniwersalnych?

Opony całoroczne sprawdzą się doskonale w przypadku posiadaczy pojazdów niewartych dodatkowych inwestycji – użytkowanie i serwis dwóch zestawów opon sezonowych może się okazać znacznie wyższy, jeżeli porównamy to do opon uniwersalnych. Nad zakupem tego rodzaju opon zastanowić się mogą także osoby, które sporadycznie korzystają z samochodu i pokonują stosunkowo krótkie trasy. Zanim jednak dokonamy jakiegokolwiek zakupu, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, jak w testach jakości wypadają interesujące nas opony uniwersalne – taka informacja jest najczęściej podawana w opisie produktu.