Rozszerzone naczynka na twarzy – jak z nimi walczyć?

Cera naczynkowa charakteryzuje się pojawiającym się na twarzy rumieńcem. Warto pamiętać, że rumiane policzki nie zawsze są oznaką zdrowia. Czasem popękane naczynka i pajączki na twarzy stają się uciążliwym dyskomfortem, a w dodatku mogą przeistoczyć się w znacznie poważniejsze problemy skórne. W jaki sposób powstają rozszerzone naczynka na twarzy? Jak można im zapobiegać? Podpowiadamy.

Jak powstają rozszerzone naczynka na twarzy?

Cera naczynkowa jest o wiele cieńsza niż inne rodzaje skóry. W przypadku takiej cery, naczynka są zlokalizowane dość płytko pod powierzchnią skóry, przez co intensywniej reaguje ona na różne czynniki zewnętrzne. Zazwyczaj naczynka ciągle kurczą się i rozszerzają, w przypadku cery naczynkowej może dojść do ich trwałego rozszerzenia, a to skutkować pękaniem naczynek. Jednak przyczyny pękających naczynek mogą być również inne. Do najpopularniejszych należą:

  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • ostre przyprawy;
  • gorące jedzenie i napoje;
  • spożywanie alkoholu;
  • światło słoneczne i jego długotrwała ekspozycja;
  • silny wiatr lub wysoka temperatura;
  • predyspozycje genetyczne;
  • zaburzenia hormonalne;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • stany zapalne i trądzik różowaty.

Pękające naczynka – czy można zapobiegać ich powstawaniu?

Chcąc zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowych pękających naczynek na twarzy, warto stosować odpowiednią pielęgnację i profilaktykę. Cera naczynkowa to najczęściej również cera wrażliwa – unikaj kosmetyków z dodatkiem alkoholu, które mogą wywoływać podrażnienia, a tym samym przyczyniać się do powstawania pękających naczynek. Co jeszcze warto mieć na uwadze?

  • stosuj krem z filtrem UV – zapobiegają uszkodzeniom skóry naczynkowej spowodowanym przez promieniowanie słoneczne;
  • włącz do diety produkty zawierające witaminę C – wzmacnia naczynia krwionośne i pomaga w ich obkurczeniu;
  • witamina K oraz witamina E – wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają procesom starzenia się skóry;
  • wyciąg z miłorzębu japońskiego i kasztanowca – wzmacniają naczynia krwionośne i redukują rozszerzone naczynka na twarzy;
  • oczyszczanie skóry naczynkowej preparatami o neutralnym pH i mycie twarzy letnią wodą.

Ponadto warto unikać gorących kąpieli i sauny, a także gwałtownych zmian temperatur i ostrych przypraw. Wybierając kosmetyki należy zwrócić uwagę na obecne w składzie substancje. Produkty zawierające sztuczne substancje zapachowe oraz barwniki przyczyniają się do powstawania pękających naczynek. Lepiej wybierać kosmetyki zawierające nawilżający kwas hialuronowy, rutynę wzmacniającą naczynia krwionośne, a także substancje poprawiające elastyczność ściany naczyń krwionośnych, np.escynę uzyskiwaną z nasion kasztanowca.

Popękane naczynka na twarzy – czy można je zlikwidować?

Odpowiednia codzienna pielęgnacja skóry naczynkowej, suplementacja witaminy C oraz unikanie czynników ryzyka są kluczowe w walce z pękającymi naczynkami. Niestety w momencie kiedy już się pojawią, ich wyeliminowanie jest znacznie trudniejsze. Pękające naczynka na twarzy nie znikną samoistnie, usunąć może je jedynie specjalista w gabinecie medycyny estetycznej.

Skuteczne metody usuwania rozszerzonych naczynek na twarzy

Pajączki i pękające naczynka są problemem zarówno natury estetycznej jak i zdrowotnej. Twarz jest najbardziej wyeksponowaną częścią ciała i jej wygląd może rzutować na ogólny stan zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Na szczęście jest kilka bezpiecznych sposobów na usunięcie widocznych naczynek i zapobieganie powstawaniu nowych pajączków na twarzy.

  • elektroliza – polega na wykorzystaniu prądu stałego w wysokiej częstotliwości, który poprzez ścięcie białka w tkankach likwiduje ścianki naczyń krwionośnych. Ich pozostałości są później wchłaniane przez układ krwionośny i limfatyczny i wydalane z organizmu;
  • termokoagulacja – to dostarczenie kontrolowanej dawki wysokiej energii o częstotliwości 4 mHz do rozszerzonych naczynek krwionośnych za pomocą bardzo cienkiej igły. Wytworzone w ten sposób ciepło powoduje zamykanie naczynek;
  • krioskleroterapia – wymaga użycia ciekłego azotu lub podtlenku azotu i polega na niszczeniu chorej tkanki poprzez jej zamrażanie. Następnie dochodzi do oddzielenia wymrożonej tkanki od tkanki zdrowej;
  • laserowe zamykanie naczynek – światło lasera wnika w melaninę i oksyhemoglobinę i pomaga nie tylko zlikwidować pajączki, ale także usunąć głębokie zmiany naczyniowe i pigmentacyjne oraz zredukować zmiany rubinowe, zwane naczyniakami starczymi.

Rozszerzone naczynka na twarzy – podsumowanie

Pęknięte naczynka mogą dotykać wszystkich, nie tylko osoby o jasnej karnacji i cerze naczynkowej. Chcąc uniknąć problemu ich powstawania, warto stosować odpowiednią pielęgnację dopasowaną do potrzeb cery oraz zadbać o prawidłową dietę i zdrowe nawyki. Jeśli natomiast popękane naczynka na twarzy jednak się pojawią, pamiętaj, by chcąc je usunąć lub zmniejszyć ich widoczność, korzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Velvet Clinic to wykwalifikowany zespół kosmetologów i lekarzy, którzy od lat zajmują się medycyną estetyczną i zabiegami kosmetycznymi. Dzięki ich pomocy, Twoja skóra w bezpieczny sposób odzyska piękny i zdrowy wygląd.