Wada wzroku a wiosenne aktywności

Idzie wiosna, a z nią jeszcze więcej okazji do uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Na pewno cieszy to wszystkich entuzjastów sportu, jednak zdarza się, że mogą oni napotkać pewne trudności w wykonywaniu ćwiczeń, joggingu czy tych bardziej wymagających sportów.

Co mamy na myśli? Chociażby wadę wzroku, która skutecznie komplikuje życie nie tylko profesjonalnym zawodnikom, ale często również amatorom. Niemniej jednak, to w głównej mierze sportowcom niełatwo jest pogodzić profesjonalne podejście do aktywności fizycznej z noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych. Na szczęście istnieją pewne sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem i cieszyć się z udziału w zawodach i treningach, bez konieczności martwienia się o wzrok. Z powodzeniem zastosować je może również amator.

Profilaktyka i dieta

O odżywianiu i badaniach nie trzeba mówić dwa razy, zwłaszcza profesjonalnym sportowcom. Warto jednak wspomnieć, że – w trosce o zdrowe oczy – należy spożywać jak najwięcej produktów bogatych w witaminę A, B, C i E, luteinę oraz kwasy omega-3. Co zatem powinniśmy jeść? Po pierwsze, warzywa: dynię, marchewkę, szpinak, brokuły, kukurydzę czy czerwoną paprykę. Po drugie, owoce: borówki, czarne porzeczki oraz cytrusy. Warto dodać do diety jeszcze produkty takie jak: gruboziarniste kasze, kurze jaja, pieczywo razowe i płatki zbożowe. Pamiętajmy również o profilaktyce i cyklicznych badaniach! Gabinet okulistyczny lub klinika okulistyczna to miejsca, do których należy wybierać się co najmniej raz do roku, aby odpowiednio szybko reagować na wszelkie potencjalne problemy.

Okulary dla sportowców

W profesjonalnym sporcie dobór okularów korekcyjnych, które sprostają wyjątkowym wymaganiom może być niezwykle trudny. Chociaż, jeśli chcemy – nawet amatorsko -uprawiać np. jazdę na nartach czy pływanie, to sprawa wygląda podobnie. W takich momentach tradycyjne szkła i oprawki się nie sprawdzą. Trudno także czuć się komfortowo i bezpiecznie zupełnie bez okularów, kiedy nasz wzrok nie działa należycie. W wodzie nie można też nosić soczewek kontaktowych, gdyż grozi to poważną infekcją oczu. Jakie jest zatem wyjście z tej sytuacji?

Odpowiedzią na te problemy mogą być specjalne okulary przystosowane do uprawiania konkretnej dyscypliny sportu, które jednocześnie będą korygować naszą wadę wzroku. Na rynku istnieją zarówno okulary dla biegaczy, kolarzy czy pływaków, które posiadają możliwość korekcji. Warto zatem zaopatrzyć się w nie, jeśli podczas uprawiania sportu chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Laserowa korekcja

Laserowa korekcja wad wzroku to zabieg, który z roku na rok zyskuje popularność, zwłaszcza wśród profesjonalnych sportowców. Jest to skuteczna, nowoczesna i bezpieczna metoda poradzenia sobie z wadą wzroku. Dzięki takiemu zabiegowi można przestać się martwić o okulary czy soczewki, nie tylko podczas uprawiania sportu, ale również w codziennym funkcjonowaniu.

Laserową korekcję wad wzroku przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i polega ona na bezbolesnym kształtowaniu rogówki za pomocą lasera, który w ultraprecyzyjny sposób usuwa z niej nadmiar tkanki. W rezultacie nadaje rogówce kształt potrzebny do skorygowania konkretnej wady wzroku. Przy pomocy laserowej korekcji można wyleczyć krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

Nieważne czy zdecydujesz się na zakup specjalnych okularów do Twojej dyscypliny sportu, czy zainteresujesz się tematem laserowej korekcji wad wzroku, jedno jest pewne – sport i wadę wzroku można ze sobą pogodzić i nie rezygnować z aktywności fizycznej, pasji czy nawet z walki o najlepsze wyniki i medale.