Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – świeże i ciepłe powietrze

Wysoka jakość powietrza przekłada się na lepsze samopoczucie mieszkańców danego domu. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją gwarantuje ten efekt, a w dodatku pozwala ogrzewać wybrane wnętrza. Podpowiadamy, jak działa i dlaczego warto w nią inwestować.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – charakterystyka

Najprościej rzecz ujmując, rekuperacja to wentylacja wywiewno-nawiewna z odzyskiem ciepła. W odróżnieniu od swojej grawitacyjnej odpowiedniczki pozwala na regulowanie siły przepływu powietrza, a także na jego skuteczne filtrowanie. Montaż takiej instalacji przekłada się na bardzo duże oszczędności. Taki stan rzeczy wynika z całkowitego lub przynajmniej częściowego uniezależnienia od tradycyjnych form ogrzewania. Omawiany rodzaj wentylacji działa na zasadzie zasysania świeżego powietrza z zewnątrz budynku, które jest ogrzewane w wymienniku ciepła energią pochodzącą ze zużytego powietrza, które jest wywiewane z budynku. Co ważne, podczas trwania upałów sytuacja jest odwrotna, a rekuperacja pozwala na skuteczne zmniejszanie temperatury w pomieszczeniach. Z tego względu jest to urządzenia, które jest przydatne przez cały rok, a nie tylko późną jesienią i zimą. Warto zaznaczyć, że tego typu sprzęt działa niemal bezgłośnie i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu domowników. Ponadto, pozwala na kontrolowanie poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach, co minimalizuje ryzyko rozwoju grzybów oraz pleśni.

Jakość powietrza w domu – dlaczego należy o nią dbać?

Jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień, ma olbrzymi wpływ na komfort naszego funkcjonowania. Jeżeli znajduje się ono na odpowiednim poziomie, to wdychające je osoby cieszą się z lepszego samopoczucia oraz ze wzmocnionej koncentracji, co ułatwia pracę, naukę oraz wykonywanie wielu innych czynności. Brak odpowiedniej wentylacji oznacza konieczność wdychania dużych ilości dwutlenku węgla, a także kurzu i wielu innych zanieczyszczeń. Wbrew pozorom taka sytuacja jest szkodliwa nie tylko dla osób, które zmagają się z alergią, lecz dla każdego, niezależnie od wieku. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może prowadzić do pojawiania się takich dokuczliwych dolegliwości jak podrażnienia oczu gardła, alergie, a nawet zapalenia oskrzeli oraz płuc. Z tego względu warto zainwestować w swojej zdrowie i postawić na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Rekuperacja – efektywna i ekologiczna

Efektywność rekuperacji oraz związana z nią oszczędność sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na to innowacyjne rozwiązanie. Nie można też zapominać o tym, że jest to opcja przyjazna dla środowiska. Rezygnacja z korzystania z tradycyjnych form ogrzewania lub ich znaczne ograniczenie oznacza znacznie mniejsze zużycie nieodnawialnych źródeł energii, na przykład węgla. Ponadto, warto decydować się na rozwiązanie, w którym wentylacja z rekuperacją jest napędzana prądem pochodzącym z instalacji fotowoltaicznej. W takiej sytuacji ciepłe i świeże powietrze jest otrzymywane częściowo za darmo, a cały proces nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Rekuperacja – przyjazna dla portfela i zdrowia

Istnieje szereg powodów, dla których warto zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Pierwszy z nich to znaczne oszczędności. Szacuje się, że w przypadku domów średniej i dużej wielkości koszty ogrzewania są zmniejszane nawet o 40%. Rekuperacja może też stanowić samodzielne źródło ogrzewania dla mniejszych budynków lub wybranych pojedynczych pomieszczeń. Inne zalety opisywanego rozwiązanie to między innymi:

  • filtrowanie pozyskiwanego powietrza, co przekłada się na jego wysoką jakość i lepsze samopoczucie domowników.
  • możliwość kontrolowania ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza.
  • bezproblemowa obsługa, urządzenie nie wymaga codziennego doglądania i częstych zabiegów konserwacyjnych.
  • możliwość nieustannej wymiany powietrza, bez względu na porę roku.
  • możliwość uzyskania dofinansowania na zakup i montaż rekuperacji.
  • brak dokuczliwych przeciągów oraz insektów będących następstwem częstego otwierania okien.

Wentylacja z odzyskiem ciepła to innowacyjne rozwiązanie na miarę XXI wieku. Może być montowana w nowych energooszczędnych domach lub w tych starszych, które przeszły termomodernizację. Opisywany rodzaj wentylacji zapewnia ciągły dostęp do świeżego powietrza bez względu na porę roku. Ponadto, oczyszcza je z dwutlenku węgla, kurzu, alergenów i innych zanieczyszczeń. Rekuperacja pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania w prosty i ekologiczny sposób.