Jak samodzielnie naprawić obuwie? Tylko sprawdzone rady!

Nie od dziś wiadomo, że wielu z nas kupuje za dużo, a potem żałuje. Nie ma się co oszukiwać. W takiej sytuacji marnujemy za dużo pieniędzy, a przy tym przykładamy się do zanieczyszczenia środowiska. Czas więc na zmiany, a w tym przypadku zmianą jest naprawa zużytej rzeczy zamiast wyrzucanie. W dzisiejszym wpisie doradzimy Wam, jak naprawić buty samodzielnie i uzyskać świetny efekt. Poznajcie sprawdzone rady.

Jak naprawić buty? Rada nr 1

Mówi się, że „awarie chodzą po ludziach”. Można też powiedzieć, że dotyczą nader często obuwia. Tak naprawdę wystarczy tylko chwila nieuwagi i już może dojść do uszkodzenia. Wiadomo, że najłatwiej jest wymienić stare buty na nowe, ale wcale nie trzeba tak robić. W końcu można zdecydować się na ich naprawę. Przetarcia na butach są jednym z najczęstszych problemów. I tutaj tak naprawdę nie ma znaczenia czy kupicie drogie buty zamszowe, czy takie z ekoskóry. W końcu jeżeli uderzycie butem o krawężnik, to przetarcie może powstać bardzo szybko, a jeżeli macie do tego obuwie z lekkim szpicem, to wystarczy, że lekko zahaczycie o schodek. Na szczęście taką „awarię” można naprawić szybko i łatwo. Wystarczy zakupić pastę naprawczą do butów. Gdy posiadacie już produkt, nakładacie go na zarysowania, potem czekacie kilkanaście minut, a nawet godzinę. Pozostaje już tylko wypolerować powierzchnię i obuwie wygląda jak nowe. Taka pasta działa jak plaster.

Jak naprawić sportowe obuwie?

Coraz więcej osób uprawia aktywności sportowe, zatem inwestuje także w dobrej jakości buty typu adidasy. Niestety nawet modele, które kosztują ok. 1000 zł mogą ulec uszkodzeniu, a przecież nikt od razu nie chce kupować następnej pary. Jeżeli więc dojdzie do uszkodzenia siatki, to wystarczy ją naprawić. Najczęściej ten problem pojawia się w okolicy palców. Naprawa tego typu uszkodzeń jest szybka, łatwa i przyjemna, wszak wystarczy tylko zakupić łatki termoprzylepne. Dostępne są one w wielu wariantach kolorystycznych, zatem dobranie właściwego modelu nie jest trudne. Wystarczy tylko przyłożyć łatkę, w międzyczasie rozgrzać żelazko i już można przejść do naprawy. Otóż między żelazkiem a łatką umieszczamy jeszcze kawałek materiału. Dopiero wtedy przykładamy żelazko na około 30 sekund i już naprawa gotowa. Tutaj musicie wiedzieć, że jeżeli wykonacie pracę dokładnie, łatka będzie wyglądać świetnie i nie będzie widać różnicy.

Trochę kleju do łączenia gumy nie zaszkodzi

Kolejnym problemem jest konieczność częstego wymieniania fleków. O ile posiada się takie z kompletu, to praca jest bardzo prosta. Wystarczy tylko wymienić stare na nowe i użyć do tego kleju do gumy. Taka naprawa jest naprawdę szybka. Jednak czasami okazuje się, że nie macie już takich fleków, a jednocześnie szkoda Wam płacić ok. 50 zł za wymianę na nowe. Na szczęście i z tym problemem można sobie szybko poradzić. Wystarczy użyć kleju do gumy, z którego tworzycie zapasowy flek, następnie czekacie dobę aż całość wyschnie i używając papieru ściernego tworzycie właściwy kształt. Klej do łączenia gumy sprawdzi się także jeżeli odklei się Wam podeszwa. Zapewnia bardzo mocny chwyt, a przy tym jest łatwy w aplikacji. Mamy dla Was jeszcze jeden life hack z użyciem takiego kleju. Sprawdzi się nawet gdy Wasze obuwie jest bardzo śliskie. W takim przypadku wystarczy tylko nałożyć odrobinę kleju na podeszwę i poczekać aż wyschnie.

Szybka renowacja obuwia

Jeżeli macie sentyment do jakiejś pary obuwia i rzeczywiście szkoda Wam jej wyrzucać albo też buty były bardzo drogie i nie chcecie się ich pozbywać, to czas przeprowadzić renowację obuwia. Nie jest to nic trudnego. Na pewno na początku trzeba dokładnie przyjrzeć się obuwiu i zdiagnozować problem. Jeżeli podeszwa jest już przetarta czy rozwarstwiona, to nie wystarczy tylko jej sklejenie, lecz przyda się także zszycie. Do tego celu możecie też użyć łatkę. Następnie nałóżcie gumową zelówkę. Jeżeli flek jest już tak uszkodzony, że nie wystarczy go już tylko wymienić, to koniecznie używając kleju powinniście odbudować obcasy. Możecie też nałożyć kauczukowe fleki.

Warto skorzystać z naszych rad i zaoszczędzić. Gwarantujemy, że efekt przerośnie Wasze oczekiwania.