Na co zwrócić uwagę wybierając rachunek inwestycyjny?

Powszechnie wiadomo, że do inwestowanie w różnego rodzaju instrumenty finansowe wymaga posiadania rachunku inwestycyjnego. Czy on jest? Na co zwrócić uwagę wybierając rachunek inwestycyjny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest rachunek inwestycyjny?

Rachunek inwestycyjny jest rodzajem konta otwieranego u brokera, które umożliwia zakup wielu różnych instrumentów finansowych. Przykładem mogą być nie tylko akcje, ale również fundusze inwestycyjne, waluty na rynku forex, czy kontrakty CFD. Broker jest w tym przypadku podmiotem, który pełni rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem, któremu pozwala zawrzeć daną transakcję. W tym miejscu warto podkreślić, że obecnie większość brokerów udostępnia swoją ofertę w Internecie, dzięki czemu rachunki inwestycyjne mogą być obsługiwane online.

Na co zwrócić uwagę wybierając rachunek inwestycyjny?

Warto mieć świadomość, że wybór odpowiedniego rachunku inwestycyjnego jest bardzo istotny, ponieważ przekłada się nie tylko na wygodę inwestowania, ale również bezpieczeństwo lokowanych środków, czy wysokość potencjalnych zysków.Te ostatnie uzależnione są bowiem od wysokości opłat pobieranych przez brokera m.in. za prowadzenie rachunku, czy dokonywanie transakcji. Ważną kwestią jest także wiarygodność brokera, którego działalność powinna być certyfikowana. Przy wyborze brokera warto również zwrócić uwagę na szerokość jego oferty, ponieważ różne podmioty mogą umożliwiać zakup różnego rodzaju instrumentów finansowych. Pod hasłem tutaj dowiesz się więcej znajduje się konkretna oferta brokera, co pozwala zapoznać się z warunkami posiadania danego rachunku. Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze rachunku inwestycyjnego? Istotny jest również wysoki poziom wsparcia technicznego oraz funkcjonalność danej platformy inwestycyjnej. Kwestie te zostały przedstawione w artykule opisującym istotę wyboru rachunku inwestycyjnego.

Rachunek inwestycyjny demo – czy warto korzystać?

Wielu brokerów udostępnia swoim klientom możliwość korzystania z tzw. rachunków inwestycyjnych demo, co polega na inwestowaniu wirtualnych środków. Czy warto skorzystać z tej opcji? Oczywiście, że tak, ponieważ pozwoli to nauczyć się obsługi platformy inwestycyjnej, czy zgłębić podstawy inwestowania bez ryzyka utraty własnych pieniędzy. Warto jednak mieć świadomość, że prawdziwa nauka inwestowania następuje dopiero w praktyce, ponieważ pojawia się wówczas stres, który może wpływać na decyzje inwestycyjne. W związku z tym warto starać się go ograniczać opierając swoje decyzje nie na emocjach, a na rzetelnej analizie.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór odpowiedniego rachunku inwestycyjnego jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na wiele kwestii związanych z samym inwestowaniem. Dokonując go warto pamiętać, że broker powinien dawać jak największe możliwości inwestycyjne.