Profil zaufany – czy warto z niego korzystać?

Rozwój technologii przyniósł ze sobą możliwość korzystania nie tylko z nieograniczonej wręcz ilości rozrywek dostępnych w sieci, lecz przede wszystkim liczne ułatwienia. Jednym z nich jest możliwość załatwiania urzędowych spraw bez konieczności rzeczywistego pojawienia się w danej placówce. Taką opcję zapewnia Profil Zaufany, który jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Opracowany został bowiem w 2011 roku, a przez kolejnych 5 lat zebrał niespełna pół miliona użytkowników. Według oficjalnych statystyk obecnie jednak aż 12 milionów Polaków korzysta z Profilu zaufanego.

Czym jest Profil zaufany?

Na samym wstępie warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest Profil zaufany – to możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w różnego rodzaju elektronicznych systemach administracji. W ogromnym skrócie – jest to elektroniczna alternatywa dla tradycyjnego i podpisu. Za pomocą takiego profilu można podpisywać urzędowe pisma i przesyłać je do właściwych urzędów bez konieczności wychodzenia z domu. Profil zaufany może założyć osoba, która ukończyła 13 rok życia, posiada nadany numer PESEL oraz ważny dowód osobisty lub paszport. Taki profil najprościej jest założyć za pomocą bankowości internetowej.

Dlaczego warto korzystać z Profilu zaufanego?

Przede wszystkim dlatego, że stanowi ogromne ułatwienie w załatwianiu spraw urzędowych. Dodatkowo, posiadanie Profilu zaufanego zapewnia nam dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie możemy znaleźć wypisane recepty, jak i całą historię naszego leczenia od dnia narodzin. Profil zaufany uprawnia nas nie tylko do podpisywania dokumentów w sposób elektroniczny, lecz także do przesyłania wniosków czy innych spraw.