Olejki eteryczne, które odstraszają pluskwy – przydatna pomoc w walce

Pluskwy to owady, które są coraz powszechniej spotykane w mieszkaniach. Wbrew powszechnym mitom, nawet sterylnie czyste mieszkania mogą być zapluskwione, gdyż intensywne przemieszczanie się i dokonywanie częstych zakupów sprzyjają przyniesieniu pluskiew do domu. Wystarczy przynieść jedną z pociągu lub sklepu, by po kilku tygodniach było ich w mieszkaniu pełno. Chociaż nie da się ich pozbyć naturalnymi metodami, można chronić siebie i rodzinę przed ukąszeniami do czasu rozwiązania problemu, używając olejków eterycznych.

Olejki eteryczne na pluskwy – jak mogą pomóc?

Olejki eteryczne nie będą w stanie wyeliminować plagi pluskiew i konieczne będzie wezwanie wyspecjalizowanej firmy, a także wyrzucenie większości mebli. Jednak nawet eksperci nie są w stanie się ich szybko pozbyć i bywa, że pluskwy są w danym mieszkaniu miesiącami, pomimo rozmaitych zabiegów i interwencji. Ich ukąszenia wyglądają wręcz okropnie, mogąc pokrywać spore połacie ciała.

Olejki eteryczne na pluskwy pomogą przede wszystkim odpędzić te owady tak, by nie gryzły one domowników. Dodatkowo pomagają też nieco zredukować populację pluskiew, gdyż zarówno odstraszają je one, jak i też zabijają w większym stężeniu, niszcząc również ich jaja.

Należy więc na noc nacierać się olejkami rozcieńczonymi olejem bazowym. Stężenie olejków powinno wynosić 2-5%. Używa się do tego tak zwanych olejów schnących, które nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy i szybko się wchłaniają, dzięki czemu pościel nie zostanie pobrudzona olejem. Olejki na pluskwy można dodać też na przykład do kremu do twarzy lub do rąk na noc.

Jeżeli wypierze się pościel, dodając do pralki olejek, przez pewien krótki czas po praniu pluskwy nie będą na taką pościel wchodzić, gdyż olejki je do tego skutecznie zniechęcą. Olejki na pluskwy można też wpuszczać w szczeliny łóżka, w których te owady żyją, by zmniejszyć ich kolonię i by je wypędzić, mogąc je łatwiej wyeliminować jakimś sprayem, suszarką, lub myjką parową.

Można też do myjki parowej lub zwykłego zraszacza dodać olejki, a także wzbogacać nimi domową chemię gospodarczą, dzięki czemu pluskwy będą się trzymać z daleka od powierzchni umytych z pomocą tych substancji.

Które olejki działają najlepiej?

Jednym z najpotężniejszych sprzymierzeńców w walce z pluskwami pośród olejków eterycznych jest olejek goździkowy. Działa on na nie silnie odstraszająco, ale też niszczy ich jaja i pancerze, gdy wpuszcza się go w szczeliny z łóżka. Jego zapach jest bardzo trwały, pozostaje w danym miejscu na długo. Aplikacja olejku goździkowego w miejscach, gdzie owady te się kryją, zniechęci je do zamieszkiwania go.

Innym olejkiem o podobnym działaniu jest olejek herbaciany. On przyda się nie tylko do czyszczenia powierzchni i skrapiania łóżka, ale przede wszystkim jako element rozmaitych kosmetyków i mikstur, które naniesione na ciało sprawią, że pluskwy nie zbliżą się do domowników. Olejek herbaciany jest dla skóry łagodny, nie drażni jej, można stosować nawet większe jego stężenia, a do tego jest bardzo tani.

Podobne zastosowanie, jak w przypadku olejku herbacianego, będzie miał olejek lawendowy. On również działa wysoce odstraszająco na insekty, a jednocześnie jest idealnym składnikiem kosmetyków. Wiele osób może stosować go nawet bez rozcieńczenia, chociaż i tak zaleca się zastosowanie oleju bazowego. Dodać go można do kremu na noc lub przygotować własne kosmetyki. Pomoże on też szybko pozbyć się śladów ukąszeń, jeżeli do nich dojdzie.

Pluskwy uciekają też, gdy poczują olejek z trawy cytrynowej, olejek eukaliptusowy, czy olejki pozyskane z cytrusów (pomarańczowy, bergamotowy, cytrynowy, grejpfrutowy). Kilku olejków można wymieszać z wodą i dodać do spryskiwacza, pryskając nim mieszkanie, w tym łóżko i pościel, gdzie pluskiew jest najwięcej.

Chociaż olejki na pluskwy nie wyeliminują ich całkowicie, pozwolą trzymać te pasożyty na dystans od domowników i od innych miejsc, hamując ich ekspansję. Aby pozbyć się ich ostatecznie, konieczna jest jednak dezynsekcja, często połączona z wyrzuceniem części mebli.