Rodzaje materacy – jakie są dostępne?

Zakup odpowiedniego materaca ma ogromny wpływ nie tylko na komfort wypoczynku. To przecież na nim spędzamy niemal jedną trzecią życia, zatem jego wybór ma kluczowe znaczenie w kwestii naszego samopoczucia i zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Z tego powodu, zanim podejmiemy decyzję na temat tego, który model trafi do naszej sypialni, dobrze jest dokładnie przemyśleć nasze potrzeby, a także poczytać o różnych rodzajach materacy i ich zaletach. Dlaczego jest to tak ważne? Jakie są rodzaje materacy? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Materac do spania – dlaczego jest ważny dla zdrowia?

Wygodny materac ma ogromny wpływ na jakość naszego snu, co z kolei przekłada się na nasze ogólne samopoczucie oraz kondycję fizyczną. Szybsze zasypianie, budzenie się wypoczętym – to tylko niektóre z zalet, które odczujemy, inwestując w nowy materac. Model dobrany do naszych potrzeb zagwarantuje również odpowiednie wsparcie kręgosłupa, utrzymując go w naturalnej pozycji. W ten sposób skutecznie zapobiegniemy bólom pleców, a także schorzeniom ze strony układu kostnego. Szeroką ofertę materacy do spania znajdziesz na https://www.panmaterac.pl/materace-38

Odpowiednie komponenty i stopień twardości zapewniają również redukcję napięcia mięśniowego, a także poprawę krążenia krwi. W przypadku par dobry materac zapobiega przenoszeniu drgań, dzięki czemu odpoczynek jest spokojny i nieprzerwany, nawet gdy partner często zmienia pozycję snu. Nowoczesne komponenty są także hipoalergiczne i bezpieczne dla zdrowia, tworząc niezwykle higieniczne warunki do wypoczynku.

Jakie są rodzaje materacy?

Jako konsumenci jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jaki wpływ na nasze życie ma to, na czym śpimy. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach rynek materacy dynamicznie się rozwijał, dostarczając nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą sprostać oczekiwaniom szerokiej grupie odbiorców. Przeglądając oferty sklepów i salonów materacy, może zaskoczyć nas ogromna różnorodność modeli i szeroki wybór. Warto poznać każdy z rodzajów materacy, by wybrać odpowiedni model dla siebie.

Materace piankowe – są to jedne z popularniejszych modeli materacy, które są wykonane, jak sama nazwa wskazuje, z pianki lub kilku rodzajów pianek. Wyróżniają się elastycznością, a także rewelacyjnym dopasowaniem do krzywizn anatomicznych. W zależności od rodzaju mogą posiadać różne dodatkowe właściwości. Do najpopularniejszych pianek należą:

– pianka termoelastyczna – jest to typ pianki, która reaguje na ciepło. Dzięki zdolności do dopasowywania się do sylwetki, w odpowiedzi na temperaturę ciała, idealnie okala krzywizny anatomiczne, zapewniając przyjemne odczucie „zapadania się” w powierzchnię materaca.

– pianka wysokoelastyczna – pianka o dużej gęstości. Elastyczna i sprężysta; szybko wraca do pierwotnego kształtu. Jest niezwykle trwała, a dzięki komórkowej strukturze nie kumuluje wilgoci.

– pianka żelowa – nowoczesny komponent, która posiada właściwości chłodzące, pomagając w utrzymaniu odpowiedniej temperatury podczas snu. Pianka żelowa redukuje punkty nacisku, dzięki czemu jest elastyczna i dostosowuje się do sylwetki.

Materace kieszeniowe – jest to nowoczesna wersja materacy sprężynowych. Każda ze sprężyn jest zamknięta w osobnej przegrodzie, dlatego pracują niezależnie od siebie. Gwarantuje to lepsze dostosowanie do kształtu ciała, a także doskonałą trwałość. Jest to także dobry wybór dla par, ponieważ materace kieszeniowe nie przenoszą drgań.

Materace lateksowe – mogą być wykonane z lateksu syntetycznego, naturalnego lub ich mieszanek. Jest elastyczny i sprężysty, dzięki czemu dostosowuje się do ruchów ciała, szybko wracając do pierwotnej formy. Naturalny lateks jest odporny na kumulowanie wilgoci, pleśni, bakterii i roztoczy, dlatego jest to idealny wybór dla alergików.

Materace nawierzchniowe – nazywany inaczej topperem, to cienki materac umieszczany na materacu głównym, celem poprawy jakości snu, regulacji stopnia twardości, przedłużeniu trwałości lub ochrony przed zabrudzeniami. Jest to również doskonałe rozwiązanie, gdy materac główny przestał spełniać nasze oczekiwania, a nie możemy sobie pozwolić na zakup nowego modelu.

Materace hybrydowe – jest to typ materacy, który łączy w sobie różne materiały i technologie (zazwyczaj wkłady kieszeniowe i pianki lub lateks). Ich konstrukcja łączy w sobie korzyści danych komponentów, oferując wygodne, trwałe i bezpieczne dla zdrowia środowisko snu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając materac?

Jednym z najistotniejszych aspektów podczas wyboru materaca jest dobranie odpowiedniego stopnia twardości. Jest on oznaczany w skali H1-H5, gdzie H1 to materac miękki, a H5 to model twardy. Większość producentów oznacza przedział wagowy dla poszczególnych materaców, co znacznie ułatwia wybór.

Należy pamiętać, że dla osób, które preferują spanie na plecach i brzuchu, lepszy będzie model nieco twardszy. Duże znaczenie mają także nasze osobiste przyzwyczajenia, a także ewentualne problemy z kręgosłupem, takie jak dyskopatia. Dla takich osób dobrym wyborem może być model ze strefami twardości, dla lepszego podparcia tych części ciała, które tego najbardziej potrzebują (np. barki, ramiona, łydki).

Zanim dokonamy zakupu, dobrze jest wybrać się do salonu z materacami. Dzięki temu będziemy mogli przetestować modele wykonane z różnych komponentów, a także o różnym stopniu twardości. Na każdy z testów warto przeznaczyć kilka minut, układając się w różnych pozycjach, a także sprawdzając, czy kręgosłup jest ułożony w linii prostej.

Inwestując w nowy materac, inwestujemy także we własne zdrowie i samopoczucie. Dobrą decyzją będzie zatem zapoznanie się z pełną ofertą producentów, a także z nowoczesnymi komponentami i ich właściwościami. W ten sposób mamy pewność, że wybierzemy na długie lata model, który da nam pełen komfort wypoczynku i zdrowe środowisko snu.