Stłuczka drogowa – jak należy postąpić?

Sytuacja na drogach bywa niezwykle zmienna i dynamiczna, toteż nietrudno o zdarzenie drogowe. Kolizja przytrafić może się nawet najwybitniejszym kierowcom, a kwestia tego, czy poruszamy się po drogach niemal codziennie od kilkunastu lat, czy też jesteśmy świeżo upieczonym kierowcą – wypadki chodzą po ludziach, a sama stłuczka nie jest jeszcze końcem świata. O czym więc należy pamiętać, jeżeli dojdzie do naszej pierwszej kolizji drogowej?

Stłuczka, kolizja a wypadek drogowy.

Wielu kierowców mylnie nazywa jakiekolwiek zdarzenie drogowe mianem wypadku, tymczasem kodeks drogowy w jasny sposób rozróżnia obydwa pojęcia. Wypadek drogowy jest zdarzeniem, w którym uszkodzone zostały nie tylko pojazdy, lecz również kierujące nimi osoby lub pasażerowie doznali poważnych obrażeń ciała. W przypadku stłuczki, czy też kolizji – możemy mówić tylko i wyłącznie o stratach materialnych i – ewentualnie – drobnych obrażeniach ciała, które wymagają hospitalizacji.

Jak postąpić w przypadku kolizji?

Przede wszystkim – zachować spokój. Agresja nie sprawi, że cała sprawa rozwiążę się szybciej, a jedynie doprowadzi do jej eskalacji. Istotne jest ustalenie winnego danej stłuczki – jeżeli zagapiliśmy się i uderzyliśmy w tył stojącego na światłach samochodu, wina jest po naszej stronie. W odwrotnej sytuacji sprawa wygląda analogicznie. Pamiętajmy również o tym, że możemy dogadać się między sobą – niektórzy kierowcy skłonni są pokryć szkody finansowe na miejscu, bez zwracania się do ubezpieczyciela. Częściej jednak spisywane jest specjalne oświadczenie, z którym poszkodowany zwraca się do ubezpieczyciela i czeka na wypłatę kosztów z polisy sprawcy. Jeżeli ustalenie winnego nie jest możliwe, lub dana osoba nie przyznaje się do bycia sprawcą danego czynu – niezbędne jest wezwanie na miejsce zdarzenia patrolu policji. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać o tym, że policjanci mają nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek, nałożyć mandat karny i odpowiednią ilość punktów zgodnie z taryfikatorem. Dodatkowo sprawca kolizji może również spodziewać się podwyższenia składki OC i utraty dotychczasowych rabatów.