Kolory ubrań – jak możemy je chronić?

Odzież, głównie ze względu na niską jakość, ma tendencję do szybkie blaknięcia czy tworzenia się przebarwień. Zdarzyć się może, że zaledwie po kilku praniach kupiona przez Ciebie bluza zauważalnie straciła na intensywności koloru. Jeżeli chcesz uchronić się przed podobną sytuacją w przyszłości, podpowiemy, jak uchronić kolor ubrań.

Sprawdzaj metki.

Metki to ta część odzieży, która przez wiele osób jest zwyczajnie ignorowana, lub nawet wycinana. A to właśnie na tym skrawku materiału znaleźć możemy szczegółowe informacje od producenta co do sposobu prania i postępowania z daną odzieżą.

Pranie.

Często popełnianym błędem jest to, że pierzemy nasze ubrania na prawej stronie, a tymczasem – powinniśmy to robić na lewej. Dlaczego? A dlatego, że w bębnie pralki sporo się dzieje – odzież nieustannie ociera się nie tylko o siebie, lecz także o ścianki bębna.

Wysokiej jakości środki piorące.

Niech nie skusi Cię atrakcyjna cena płynu do prania lub proszku, o którym wcześniej nigdy nawet nie słyszałeś. Stosuj jedynie sprawdzone i polecane detergenty – dodatkowym atutem będzie to, jeżeli w ich składzie znajdziemy specjalne składniki odpowiadające za dodatkową ochronę koloru ubrań.

Naturalny barwnik.

Jeżeli chcemy dodatkowo uchronić kolor naszych ubrań, lub zauważyliśmy pierwsze oznaki ich blaknięcia – możemy sięgnąć po domowe, acz sprawdzone metody. W przypadku ciemnych ubrań – doskonale sprawdzi się kawa, którą należy dolać do przegródki na płyn. Istotne jest jednak to, by była ona pozbawiona fusów i innych zanieczyszczeń, które mogłyby zapchać pralkę. Świetnym sposobem będzie również wykorzystanie ocet – który sprawdza się bez względu na kolor ubrania. W tym celu warto stworzyć roztwór na bazie octu i wody, w którym będziemy moczyć odzież. Ocet zabezpieczy kolory, a na dodatek sprawi, że tkaniny będą zauważalnie miększe.