Żywica – jak się pozbyć z odzieży?

Spacer po lesie to doskonała okazja do tego, by się wewnętrznie wyciszyć, nacieszyć świeżym powietrzem i odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku i nieustannego wręcz wyścigu. Niestety, wystarczy choćby chwila nieuwagi i zahaczenie odzieżą o wystająca gałąź, czy też oprzenie się o drzewo, by naszej odzieży znalazła się żywica. Substancja ta jest niezwykle problematyczna pod względem usunięcia jej z ubrania – zwykłe plamy potrafią doprowadzić do szewskiej pasji, a co dopiero żywica. Podpowiemy więc z jakich sposobów skorzystać, by usunąć żywicę z odzieży.

Czym jest żywica?

Żywica to substancja, która naturalnie wytwarzana jest przez niektóre rośliny, w szczególności przez drzewa iglaste. Jakie jest zadanie żywicy? Przede wszystkim – chroni ona powstałe na powierzchni drzewa wszelkie rany i ubytki.

Jak pozbyć się żywicy z odzieży?

Dobrą wiadomością jest to, że żywica nie wchłania się bezpośrednio w strukturę tkaniny, lecz pozostaje na jej powierzchni. Dlatego całkowite usunięcie tej substancji z naszej ulubionej odzieży jest jak najbardziej możliwe, o ile zadziałamy w miarę szybko. Istotne jest także to, z jakiego materiału zostało wykonane dane ubranie – w przypadku większości tkanin, doskonale sprawdzi się roztwór wykonany na bazie spirytusu, którym należy pocierać zabrudzone miejsce. Zanim jednak zabierzemy się za szorowanie – koniecznie sprawdźmy, najlepiej w niewidocznym miejscu, jak dana tkanina reaguje w zetknięciu ze spirytusem. Inną, acz równie skuteczną metodą w walce z żywicą, będzie zamrożenie odzieży i zdrapanie substancji z jej powierzchni. Jeżeli posiadamy parownicę – możemy również ratować się i tym urządzeniem. Nie zaleca się jednak używania w tym celu żelazka, gdyż może ono sprawić, że plama z żywicy jedynie się utrwali.