Prawidła do butów – do czego służą i czy znajdą zastosowanie w Twojej garderobie?

Prawidła do butów to stosunkowo wiekowy wynalazek, jednak przydatny także i w obecnych czasach. Są one najczęściej wykonywane z drewna – w przypadku tych klasycznych – choć coraz większą popularnością cieszą się prawidła z tworzyw sztucznych. Choć tego rodzaju przedmioty mogą nam kojarzyć się przede wszystkim z zakładem szewskim, to jednak prawidła mogą okazać się niezwykle pomocne w codziennym życiu.

Do czego służą prawidła do butów?

Słysząc o prawidłach do butów, wiele osób może się zwyczajnie zastanawiać, do czego one w ogóle służą. Ich przeznaczenie jest dosyć proste – mają za zadanie zapobiegać powstawaniu odkształceń na obuwiu i zadbać o to, by posiadały one oryginalny kształt – jest to więc niezwykle przydatne na przykład podczas podróży lub w przypadku, gdy posiadamy dosyć drogie i eleganckie obuwie. Prawidła do butów mogą być także wykorzystane w celu rozciągnięcia obuwia, jeżeli okaże się, że zwyczajnie trafiliśmy z ich rozmiarem. Klasyczne prawidła składają się zazwyczaj z dwóch części, a więc czubka oraz pięty. Są one ze sobą połączone za pomocą specjalnych i ruchomych rurek, które zazwyczaj mogą być regulowane.

Z jakiego materiału powinny być wykonane prawidła?

Klasyczne, a przy tym najtrwalsze i funkcjonalne prawidła powinny być wykonane z drewna – cedrowego lub bukowego. Ogromną popularnością cieszą się również prawidła z tworzyw sztucznych – głównie ze względu na fakt, że są relatywnie tańsze w porównaniu do tych drewnianych. Trzeba jednak zauważyć, że nie są pozbawione wad – w przypadku zetknięcia z wilgocią, prawidła z tworzyw sztucznych mogą pozostawiać nieprzyjemny zapach w obuwiu.